MSV se opět zaměří na Průmysl 4.0

MSV se opět zaměří na Průmysl 4.0

Průmysl 4.0 je podruhé v řadě hlavním tématem Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který se letos koná od 3. do 7. října. Mnozí z více než třinácti set vystavovatelů tak představí novinky z oblasti robotizace, automatizace a dalších technologií využitelných v chytrých továrnách budoucnosti. Vedle moderních řešení pro výrobu budou firmy na veletrhu prezentovat také služby a produkty pro zefektivnění logistických toků. 

Přestože se letos společně s MSV nekoná veletrh Transport a logistika, i tak bude v Brně k vidění řada menších i větších inovací pro oblast skladování a řízení vnitrofiremních toků. Hlavní téma Průmyslu 4.0 budou v oblasti logistiky představovat především firmy nabízející nejrůznější robotická řešení nejen pro výrobu, ale i pro paletizaci, depaletizování či balení zboží. 

Například u stánku společnosti ABB Česká republika si budou návštěvníci moci prohlédnout jejich největšího průmyslového robota IRB 8700 s dosahem 3,5 metru a možností manipulace s břemeny o hmotnosti jedné tuny. Představena bude také technologie, díky které robot dokáže automaticky přizpůsobovat svou rychlost hmotnosti a rozměrům manipulovaných dílů. 

Jiný přístup představí společnost KUKA Roboter, jež chce nabízet flexibilní roboty, kteří se snadno a rychle dokážou přizpůsobit proměnám trhu a změnám ve výrobě. Proto vyvinula mobilní robotické řešení KUKA Mobile Robotics iiwa. To kombinuje autonomní mobilní platformu a průmyslového robota LBR iiwa vyvinutého pro přímou spolupráci s člověkem. Robot může vykonávat nejrůznější činnosti a díky neustálému skenování prostředí se může bezpečně pohybovat v prostředí výrobních hal a skladů.  Japonský výrobce Fanuc vyvinul pod označením M-2000iA/2300 nejsilnějšího průmyslového robota na světě, kterého představí i na MSV. Tento obr uzvedne až 2,3 tuny a svým ramenem dosáhne až do vzdálenosti 3734 milimetrů. Dokáže pracovat na velkém prostoru a zároveň i s velkou přesností manipulace. Další roboty pak představí například společnosti Comau Czech či Mitsubishi Electric Europe. 

Od regálů až po 3D mobilní skener 

Na veletrh se registrovalo i slušné množství firem nabízejících nejrůznější vybavení skladů od regálů, manipulačních jednotek a boxů přes bezpečnostní zábrany a fixační materiály až po dopravníky, jeřáby a další neobvyklou techniku pro manipulaci. Regály všech druhů představí například společnosti Regaz, Kredit Towers anebo Ohra Regalanglagen. Pro nestandardní požadavky může být zajímavý trubkový stavebnicový systém pro regály na míru od společnosti Beewatec. Pokud řešíte bezpečnost provozu ve skladu, za návštěvu bude stát stánek s bezpečnostními zábranami A-Safe anebo stánek firmy Elokon Polska nabízející antikolizní systém aplikovatelný na manipulační techniku. 

Usnadnění manipulace s extrémně těžkými břemeny nabídne například společnost SELS s pomocí ručně vedených elektrických tahačů Mastermover anebo firma Královo Pole Cranes se svými jeřáby a zdvihacími zařízeními. 

Řešení pro kompletní logistiku zavážení výroby v podobě milkrunů zase předvede společnost Wanzl s pomocí rollkontejnerů, vychystávacích vláčků a paletových podvozků s řízenou nápravou. Nové vozíky a rollkontejnery zapojitelné do vláčkové soustavy představí i firma Clean4you.  Také řešení pro značení a identifikaci zboží bude na MSV prezentovat několik firem, které nabízejí široké portfolio od komplexních systémů automatické identifikace a řízených skladů přes kamerové vidění, snímače, tiskárny a mobilní terminály až po laserové značení.  Své produkty a řešení zde nabídnou například společnosti Eprin, Gaben, Ondrášek Ink-Jet System, Unicode MD anebo Leonardo technology. Posledně jmenovaná společnost bude na svém stánku prezentovat vláknové, zelené a UV lasery Solaris, včetně praktické ukázky. Zajímavé propojení skenování a robotického řešení předvede Faro Factory Robo Imager, mobilní 3D skenovací stanice, kterou lze mimo jiné používat ke kontrole kvality dílů. 

Celý článek: Logistika, 30.9.2016, Fokus – MSV v Brně