V kurzu je ergonomie a multifunkčnost

V kurzu je ergonomie a multifunkčnost

Zákazníci jsou zkušenější a přemýšlejí nad logistikou lépe než dřív, říká Jan Kraus ze společnosti Clean4you. Firmy podle něj stále více požadují přepravní vozíky uzpůsobené na míru, zvažují ergonomii a chtějí, aby zařízení byla využitelná pro více aplikací.

MANIPULACE VE VÝROBĚ

Clean4you je poměrně mladá česká firma z Olomouce. Původně se zaměřovala na technické vybavení obchodních řetězců, jako jsou regály, nákupní vozíky či vstupní turnikety. Kvůli zvýšené poptávce na trhu ale majitelé tento segment postupně rozšířili o sportovní a logistické vybavení, které začali také sami vyrábět.

Výroba i poradenství

Logistický segment do firmy přinesl ze svého původního působiště Jan Kraus, který dnes pracuje na pozici obchodního manažera pro výrobu. Firma Clean4you dodává především různé přepravní jednotky pro vnitropodnikovou výrobu a logistiku, jako jsou policové vozíky, transportní vozíky na palety, gitterboxy nebo rollkontejnery. Zámečnická dceřinka pak vyrábí a montuje i větší zařízení, například zábradlí, nosné konstrukce nebo ocelové haly.

Vedle výroby a dodání ale firma Clean4you zajišťuje i logistické poradenství. „Věnujeme se hlavně vnitropodnikové logistice. Náš typický zákazník se na nás obrací ve chvíli, kdy nedokáže kvalitně vyřešit vnitropodnikový tok materiálů ve své výrobě. My mu navrhneme technické řešení, které mu uspoří náklady na zaměstnance a zároveň zrychlí a zorganizuje výrobu. Vstupuje do toho samozřejmě celá řada faktorů – počet pracovních směn, povrch podlahy, jestli zboží přejíždí přes vnější prostředí atd. Řešení je tak vždy individuální,“ popisuje Jan Kraus.

Za hlavní přednost firmy považuje vlastní vývojové a konstrukční oddělení, schopnost přizpůsobit se potřebám zákazníků a právě schopnost realizace nového uspořádání výroby a vnitropodnikových toků. Zákaznické projekty jsou podpořeny technickými daty, jako je statické ověření, vhodný technický výběr druhu vozíku, koleček vozíku či jiných důležitých detailů. „Z laického hlediska to může vypadat jednoduše, ale projekt musí být ucelený a zároveň splňovat předepsané normy,“ vysvětluje Jan Kraus.

Další výhodou olomoucké firmy je podle něj rychlost dodání, na což kladou zákazníci stále větší nároky. Pokud chce klient vymyslet a vyrobit úplně nový produkt, cílem výrobce je, aby do dvou týdnů předal zákazníkovi vizuální technický návrh a finální produkt dodal do provozu za další dva až tři týdny.

Za konkurenční výhodu společnosti Kraus považuje i to, že se na rozdíl od velkých nadnárodních dodavatelů skladového vybavení věnuje také menším projektům.

„V tuto chvíli není naším hlavním cílem dostat se do cyklických objednávek tisíců kusů, i když pro někoho to zní lákavě. Výnos z těchto projektů je ale velmi malý a díky tomu to zvládají převážně jen nadnárodní společnosti,“ tvrdí Jan Kraus.

Logistické vláčky

Základním logistickým produktem firmy Clean4you jsou policové vozíky a podvozky. „Jejich hlavní výhodou je možnost zapojení do soupravy, kdy několik vozíků společně táhne tahač. Tzv. milk-runy jsou velice efektivní, protože snižují nároky na lidskou obsluhu, zrychlují a zpřesňují tok výroby a zjednodušují plánování výroby.

Aby tento systém dobře fungoval, je třeba dobře vytipovat logistickou trasu. Častou překážkou v aplikaci ale bývá nekvalitní podlaha starších budov a výrobních hal,“ upozorňuje Jan Kraus.

Produkty firmy jsou tedy určené pro ruční manipulaci nebo k zapojení za tahač. Aktuálně však firma dokončuje i vývoj nového transportního vozíku s pohonem, tzv. pátým kolem, které pohání baterie. U tohoto výrobku je důležitým faktorem bezpečnost práce. „Pohon musí být dostatečně sofistikovaný na to, aby vozík zastavil v přiměřeně krátké době a neohrozil obsluhu ani přepravované zboží,“ říká Jan Kraus.

Důraz na ergonomii

Mezi současné zákazníky firmy Clean4you patří vedle desítek menších společností například i Škoda Auto, Mahle Behr, Miele nebo Česká zbrojovka. „Těší mě, že naši zákazníci jsou často už velmi zkušení a zohledňují ergonomii uživatele. Už jim nejde jen o to, aby vozík převezl materiál z bodu A do bodu B, ale také aby se obsluha při ruční manipulaci příliš nenamáhala,“ popisuje Jan Kraus.

Pokud zaměstnanec pracuje u výrobního pásu a má z něj vykládat zboží na vozík, je důležité, aby se nemusel zbytečně zaklánět či předklánět. Rozhodujícím faktorem je při těchto úkonech váha zboží. „Pokud se na tento faktor nedbá, tak jsou zaměstnanci často na nemocenské, což zaměstnavateli přináší jen samé starosti,“ říká Jan Kraus.

„Není to tak dávno, kdy byla základní prioritou každé poptávky nejnižší cena konečného řešení.

Cena je samozřejmě stále důležitá, ale mnoho firem nahlíží vedle zmiňované ergonomie vozíku i na použitý materiál a odolnost vozíku,“ zmiňuje Kraus.

Policové vozíky bez pohonu nejsou tak jednoduchým zařízením, jak by se mohlo na první pohled zdát. Při stavbě jejich konstrukce je potřeba vzít v úvahu i řadu dalších věcí. Například jestli s vozíkem manipulují muži, nebo i ženy, jak často a v jakém cyklu se s vozíkem manipuluje, co se v něm převáží, jestli třeba není zboží horké ze vstřikovacího lisu, zda má stálou formu a podobně.

Důležitou vlastností vozíku je také jeho obratnost. Zákazník může mít například stísněné výrobní prostory. V tomto případě je ideálním řešením vozík, který se umí otočit kolem své osy bez větší prostorové manipulace. Zároveň se třeba s vozíkem jezdí na delší vzdálenosti, pak se využívá přepínání směrových kol.

„Všeobecně jsou v kurzu produkty, které jsou postavené na míru a současně mají přidanou hodnotu. Hledá se nějaká víceúčelovost,“ vysvětluje Jan Kraus. Například pro Škodu Auto vyrábí Clean4you poměrně sofistikovaný mechanismus pro zakládání materiálu na paletách, který pracuje v několika úrovních a musí splňovat více funkcí.

„Obecně bych řekl, že zákazníci přemýšlejí nad logistikou více než dřív. Vědí, že logistika může finance nejen ušetřit, ale i nemalé peníze vydělat, a to zejména tím, že dokáže účinně navýšit výrobní kapacitu závodu,“ dodává Jan Kraus.

Lokální díly

Firma se snaží využívat místní komponenty, přesto stále bojuje i s nízkou kvalitou levných dílů z východní Asie. „Když zákazník hledá pouze úsporu, tak po nich ve finále musí sáhnout. Pak se ale velmi často stává, že se musí zboží dříve či později opravovat. Například u ‚no name‘ průmyslových kol jsou problémy s ložisky a pevností vidlice, kterou jejich výrobce deklaruje,“ uvádí Kraus.

U zákazníků, kteří potřebují nový produkt dodat rychle, nelze čekat na dodávku levnějších dílů ze zahraničí.

„Spolupracujeme s partnery, kteří nám dodají komponenty do dvou či tří dnů. Pokud zákazník chce mít výrobek za týden u sebe, tak logicky ví, že ho to bude stát o pár procent z ceny výrobku více. Pokud nám dá na zakázku půl roku, můžeme se bavit o nejlevnější možné ceně. Nekvalitním produktům se vyhýbáme, protože je to časovaná bomba, a starosti na sebe nenechají dlouho čekat,“ říká Jan Kraus.

Vlastní autodoprava

Společnost Clean4you před pár lety rozjela také vlastní autodopravu. Vedle malých vozů provozuje i několik dodávek s nosností 3,5 až 5 tun. Ze začátku fungovaly jen pro potřeby firmy, dnes je využívají i její zákazníci a občas také podniky mimo tento okruh. „Zjistili jsme, že naši zákazníci velmi vítají, když nemusí řešit dopravu objednaného zboží,“ vysvětluje Jan Kraus.

Letos se firma chystá koupit i vlastní kamion. „Budeme jej využívat hlavně pro převoz zboží v rámci Evropy, protože máme v zahraničí rozjednané nějaké zakázky a plánujeme cyklickou zavážku mezi čtyřmi státy,“ říká Jan Kraus.

Celý článek: logistika.ihned.cz

http://logistika.ihned.cz/c1-65366660-v-kurzu-je-ergonomie-a-multifunkcnost